16.9 C
Ikaria
Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024

Στιγμιότυπα του Διαγόρας – Σαπφώ για τον Γ’ όμιλο του πρωταθλήματος της Β’ Γυναικών

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε σε 2-2 με τα γκολ των Άρτεμις Στενού και Ευαγγελίας Κατέχη για την ομάδα της Ικαρίας και των Αναστασίας Ασημίνου και Φρόσως Κατρακάζα για την ομάδα της Λέσβου. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν στο 10′ λεπτό του πρώτου ημιχρόνου με απευθείας εκτέλεση φάουλ της Αναστασίας Ασημίνου λίγα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή με τις γηπεδούχους να απαντούν άμεσα και συγκεκριμένα στο 13′ λεπτό μετά από βαθιά σέντρα της Κούλας Κατέχη στο απέναντι άκρο και τελικό σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή (στο δεύτερο δοκάρι) της Άρτεμις Στενού που έστειλε τη μπάλα στο βάθος των διχτύων. Η ανάπαυλα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 1 – 1.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου επιφύλασσε ιδιαιτέρως δυσμενείς καιρικές συνθήκες για τις αθλήτριες των δύο ομάδων, προπονητές, διαιτητές, παράγοντες και τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο καθώς πέραν του δυνατού αέρα και του ψύχους ξεκίνησε να χιονίζει. Η ομάδα των Ραχών προσπάθησε με κάθε τρόπο να εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημα που της έδινε ο αέρας που καθ΄ όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου ήταν ευνοϊκός. Η πλήρης ανατροπή του αρχικού σκορ που έφερε πρόσκαιρα μπροστά την ομάδα του Διαγόρα ήρθε στο 60′ λεπτό μετά από εξαιρετική προσπάθεια της Άρτεμις Στενού η οποία διένυσε το μισό γήπεδο κρατώντας τον έλεγχο της μπάλας ενέργεια από την οποία κέρδισε κόρνερ το οποίο στη συνέχεια εκτέλεσε με γεμάτο χτύπημα η Αργυρώ Καρίμαλη και με καρφωτή κεφαλιά της Βαγγελιώς Κατέχη από το ύψος της μικρής περιοχής σημειώθηκε το 2 – 1. Η ισοπαλία, το τελικό αποτέλεσμα του παιχνιδιού, ήρθε μετά από τρία λεπτά με τις φιλοξενούμενες να αναπτύσσονται από την δεξιά πλευρά εκμεταλλευόμενες άριστα τον ελάχιστο υπάρχον κενό χώρο με γρήγορη ενέργεια προς την εστία βρέθηκαν με την Φρόσω Κατρακάζα στο ύψος του πέναλτι που με δυνατό διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων.

Η αναμέτρηση θα μείνει στη μνήμη μας ως ένα υψηλής ποιότητας παιχνίδι κάτω από δυσμενέστατες καιρικές συνθήκες μεταξύ δύο αξιόμαχων και ισοδύναμων ομάδων. Το τελικό αποτέλεσμα θα μπορούσε να ανατραπεί είτε από την μία είτε από την άλλη πλευρά και κατά την άποψή μας κρίνεται αντιπροσωπευτικό της εικόνας των δύο ομάδων. Τρεις ήταν οι τραυματισμοί αθλητριών που σημάδεψαν το παιχνίδι εκ των οποίων ο ένας ήταν σοβαρός αυτός της αθλήτριας του Διαγόρα Ραχών Ικαρίας Άννας Μαρίας Τουντόσε η οποία χρειάστηκε να διακομιστεί εσπευσμένα και να νοσηλευτεί στο νοσοκομείο Ικαρίας.

Η ομάδα της Λέσβου που παρουσιάστηκε με ελλείψεις, ανέμενε μια εύκολη νίκη απέναντι στην βαθμολογικά πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου, περιορίστηκε στο βαθμό της ισοπαλίας που την απομακρύνει ακόμη περισσότερο από τους φετινούς της στόχους. Το αποτέλεσμα έφερε απογοήτευση σε μερίδα παραγόντων και φιλάθλων της ομάδας από τη Λέσβο που είχαν υψηλότερες προσδοκίες για την φετινή χρονιά. Οι ήπιες διαμαρτυρίες των αθλητριών της Σαπφούς για μη καταλογισμό πέναλτι κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού μαρτυρούν την ψύχραιμη απόφαση του διαιτητή αλλά και την υψηλή ποιότητα που υπάρχει και που όλοι οφείλουμε πάση θυσία να διατηρήσουμε και να διαφυλάξουμε στα πρωταθλήματα ποδοσφαίρου γυναικών. Ότι “ψελλίζεται” εκτός αγωνιστικού χώρου πηγάζει από νοοτροπίες που δεν έχουν σχέση με το άθλημα, δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να το αναπαράγουμε και η καλλιέργειά του γνωρίζουμε ποια αποτελέσματα φέρνει.

Η ομάδα της Ικαρίας παρουσιάστηκε με αρκετές νέες αθλήτριες στη σύνθεσή της και παρά τις σοβαρές δυσκολίες που αντιμετωπίζει τη φετινή σεζόν κατάφερε να πετύχει δύο γκολ απέναντι σε μια από τις θεωρητικά πιο δυνατές άμυνες του ομίλου. Οι αθλήτριες του Σαράντου Καρίμαλη απέδειξαν για ακόμη μια φορά στην πράξη πως είναι από το πολύτιμο αυτό μέταλλο που δεν μπορείς παρά να αναγνωρίζεις την υψηλή του αξία. Ακόμη κι αν στο τέλος της χρονιάς χάσουν την κατηγορία θα έχουν κερδίσει μια ακόμη δυνατή εμπειρία στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής, αργά ή γρήγορα θα επιστρέψουν ενδυναμωμένες και θα εξακολουθήσουν να χαίρονται την ομορφιά του ποδοσφαίρου. Του ποδοσφαίρου γυναικών.

Εμείς, οι φίλαθλοι του ποδοσφαίρου γυναικών θα εμψυχώνουμε και θα χειροκροτούμε τους διαιτητές, τους επόπτες, τους προπονητές και κυρίως τις αθλήτριες όλων των ομάδων με την πεποίθηση ότι θα κρατήσουμε αγνό ένα άθλημα υψηλού ανταγωνισμού και θεάματος. Έστω ένα, κι αυτό δεν είναι ένα από τα αστεία που μας αρέσει να ακούμε αλλά και να κάνουμε. Αν για να το πετύχουμε χρειάζεται να είμαστε λιγότερο αισιόδοξοι, καθόλου γκρινιάρηδες, να περιμένουμε περισσότερο χρονικό διάστημα από το αναμενόμενο για να δούμε αποτελέσματα, να θέτουμε χαμηλότερους στόχους από τις δυνατότητες των ομάδων και τέλος να αποδεχόμαστε πως μπορεί να γίνονται λάθη που είτε θα μας ευνοούν είτε θα μας αδικούν οι ορθές επιλογές είναι προς αυτή την κατεύθυνση.

Ως επίλογο του σύντομου αυτού άρθρου θέλουμε να εκφράσουμε ευχές για πλήρη ανάρρωση και ασφαλή επάνοδο στις αγωνιστικές δραστηριότητες στις αθλήτριες που τραυματίστηκαν στο παιχνίδι.