14.6 C
Ikaria
Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

Οι πρωταθλήτριες της καρδιάς μας: Ο Ίκαρος στην κορυφή, πρωταθλητής και στις γυναίκες

Μετά από μια συναρπαστική αναμέτρηση, οι αθλήτριες της ομάδας καλαθοσφαίρισης του Πανικάριου Αθλητικού Συλλόγου Ίκαρος ανακηρύσσονται πρωταθλήτριες γυναικών Νομού Σάμου για την αγωνιστική περίοδο 2022-2023. Με μια απίστευτη ανατροπή στο σκορ και εκπληκτική απόδοση, κατάφεραν να κερδίσουν τον τίτλο των πρωταθλητριών.

Σε έναν αγώνα γεμάτο ένταση και αγωνία, οι αθλήτριες του Ίκαρου κατάφεραν να επικρατήσουν με σκορ 42-43 επί της ομάδας του Αθλέων. Η ανατροπή στο σκορ ήρθε κατά τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, όπου η ομάδα μας αντέδρασε με δυναμικότητα και κατάφερε να ανατρέψει το σκορ. Με εξαιρετική αφοσίωση, αποτελεσματικότητα και συγκέντρωση στο στόχο τους, οι αθλήτριες και το προπονητικό επιτελείο του Ικάρου έδειξαν την επιμονή τους κατακτώντας τον πολυπόθητο τίτλο του πρωταθλητή Νομού Σάμου για την αγωνιστική περίοδο 2022-2023.

Ο τελευταίος αγώνας της χρονιάς μεταξύ του Ίκαρου και του Αθλέων, στην έδρα του σαμιακού συλλόγου στο Πυθαγόρειο, ήταν γεμάτος ένταση και αγωνία. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα μας βρισκόταν πίσω στο σκορ με 22-12. Στο 3.26 πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, η ομάδα του Ίκαρου είχε ανατρέψει εντελώς το σκορ, προηγούμενη με 22-25. Ωστόσο, μετά από ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες με σκορ 29-29. Στην εξέλιξη του αγώνα, γύρω στα 15 άτομα στις κερκίδες εμψύχωναν την ομάδα του Ίκαρου με τις φωνές και την ενθουσιώδη στήριξή τους. “Ίκαρος – Ίκαρος!” ακούστηκε σε όλο το γήπεδο, δίνοντας έμπνευση και δύναμη στις αθλήτριες. Πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, η ομάδα του Αθλέων αντέδρασε και κράτησε μια διάφορα τριών πόντων (36-33). Ωστόσο, με μια εκπληκτική προσπάθεια, η ομάδα του Ίκαρου κατάφερε να ανατρέψει το σκορ, περνώντας μπροστά με 40-41 μόλις ένα λεπτό πριν τη λήξη. Τελικά, με μεγάλη αγωνία και απίστευτη συνεισφορά από τις αθλήτριες, η ομάδα του Ίκαρου πήρε τη νίκη με σκορ 42-43, κατακτώντας το πρωτάθλημα. Τα κορίτσια μας έδειξαν απίστευτη αφοσίωση και ψυχή στον αγώνα!

Συγχαρητήρια στις αθλήτριες και τα προπονητικά επιτελεία των δύο ομάδων για τον υπέροχο αγώνα και την προσπάθειά τους! Η ομάδα του Ίκαρου αξίζει θερμά συγχαρητήρια για την εξαιρετική επίδοσή της και την κατάκτηση του πρωταθλήματος γυναικών Νομού Σάμου μετά από την αντίστοιχη των ανδρών. Συνεχίστε να γράφετε ιστορία και να εμπνέετε τους νέους με το πάθος και την αφοσίωσή σας στο άθλημα! Συγχαρητήρια για μια ακόμη δίκαιη κατάκτηση!

Ανακοίνωση Ικάρου

Στον φιλόξενο χώρο του Αμπάριζα στα σοκάκια του Αγίου Κηρύκου θα γιορτάσουμε τα δύο τελευταία τρόπαια στο μπάσκετ!

Στην οθόνη θα παίζουν στιγμιότυπα αγώνων , θα υπάρχει μπουφές κέρασμα και άφθονη μουσική !!! Η εκδήλωση θα λειτουργήσει και ως αποχαιρετισμός για την ανδρική ομάδα που αρχίζει τους αγώνες της στα μπαράζ της Αθήνας στις 29/06. Τα έσοδα θα διατεθούν για την οικονομική στήριξη του Συλλόγου.

Ευχαριστούμε ολόψυχα την διεύθυνση του Ambariza bistro για την φιλοξενία!

Ανακοίνωση Αθλέων

Δυστυχώς η γυναικεία ομάδα μας δε τα κατάφερε κ ηττήθηκε στον 3ο τελικό από τον Ίκαρο με 42-43. Αν και η ομάδα μας ήταν αήττητη όλη τη χρονιά κάποιες << καθυστερήσεις >> και ελλείψεις σε διαιτητές ανάγκασαν την ομάδα μας να παίξει τους δυο πιο σημαντικούς τελικούς μέσα σε 24 ώρες μόνο με κορασίδες και 1 γυναίκα. Η προσπάθεια τους ήταν ηρωική και έπεσαν μαχόμενες. Συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια για την προσπάθεια τους και καλή συνέχεια στην ομάδα του Ικάρου στην εκπροσώπηση του νόμου στα μπαράζ για την Α2.

Ανακοίνωση και συγχαρητήριο μήνυμα Τοπικής Επιτροπή Σάμου ΕΟΚ

Μετά από ένα πολύ καλό και συναρπαστικό παιχνίδι ο ΠΑΣ ΙΚΑΡΟΣ κατέκτησε το Πρωτάθλημα Γυναικών αγωνιστικής περιόδου 2022 – 2023. Νίκησε στο κλειστό του Πυθαγορείου τον ΑΕΣΣ «Ο ΑΘΛΕΩΝ» με 42-43. Τα δεκάλεπτα 05-02, 17-10, 07-17, 13-14. Πριν το σημερινό αποτέλεσμα οι νίκες ήταν 1-1. Ο ΠΑΣ ΙΚΑΡΟΣ «έσπασε» την έδρα του ΑΕΕΣ «Ο ΑΘΛΕΩΝ» και θα εκπροσωπήσει την ΤΕ Σάμου ΕΟΚ, στους πανελλήνιους προκριματικούς αγώνες.

Καλή επιτυχία στον ΠΑΣ ΙΚΑΡΟ,

συγχαρητήρια στον ΑΕΣΣ «Ο ΑΘΛΕΩΝ» για τη συμμετοχή.

Ακολουθούν συγχαρητήρια μηνύματα και ανακοινώσεις αθλητικών σωματείων, τοπικών φορέων και παραγόντων:

Ημέρα εκλογών σήμερα αλλά το πρώτο αποτέλεσμα βγήκε και έφερε νικήτριες τα κορίτσια του Ικάρου άξιες πρωταθλητριες στο Νομό…

Μπράβο..

Τελικά και τα κορίτσια Σάλπαραν και πήραν κι αυτές τον τελικό και το πρωτάθλημα…

Συγχαρητήρια σε όλους…

Απολογισμός 4 μετάλλια, 3 ο Ίκαρος αντρικό, γυναικείο, κορασίδων και 1 ο Πράμνος με το εφηβικό.

Συγχαρητήρια

Για μια ακόμα φορά σε όλες της αθλήτριες του Ικαρου για την κατάκτηση ενός ακόμη τίτλου στο πρωτάθλημα Μπάσκετ Γυναικών των νησιών μας .