15.4 C
Ikaria
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Ο ΒΑΟΛ Χίου κατέκτησε την πρόκριση για μια θέση στο Final-8 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος

Την πρώτη θέση και συνεπώς την πρόκριση στον τελικό για το εισιτήριο στο Final-8 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων κατέκτησε ο Πρωταθλητής Χίου ΒΑΟΛ Χίου, παρά την ήττα του στην παράταση (κανονικός αγώνας 57-57) με σκορ 61-67 από τον οικοδεσπότη Πρωταθλητή Λέσβου ΑΟ Ήφαιστος Λήμνου, την Κυριακή 21 Απριλίου στη Λήμνο.

Tα δεκάλεπτα του αγώνα: 14-10, 32-31, 47-36, 57-57

Τα αποτελέσματα των αγώνων του τριήμερου τουρνουά της Λήμνου έχουν ως εξής:

Παρασκευή 19/04/2022,  ΑΟ Ήφαιστος – ΑΟ Πράμνος, σκορ 61 – 64

Σάββατο 20/04/2024, ΒΑΟΛ Χίου – ΑΟ Πράμνος, σκορ 76 – 55

Κυριακή 21/04/2024, ΑΟ Ήφαιστος – ΒΑΟΛ Χίου, σκορ 67 – 61

Ο ΒΑΟΛ Χίου, με την τριπλή ισοβαθμία που προέκυψε μετά τη χθεσινή νίκη του ΑΟ Ήφαιστος Λήμνου, με διαφορά πόντων κράτησε τον άτυπο τίτλο του Πρωταθλητή Βορείου Αιγαίου  και το ερχόμενο Σάββατο αναμένεται να αντιμετωπίσει το Ηράκλειο, στο Μετς, στην Αθήνα, για μια θέση στο Final-8 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Η τελική κατάταξη των ομάδων στο τριήμερο τουρνουά της Λήμνου έχει ως εξής:

1ος ΒΑΟΛ Χίου

2ος ΑΟ Ήφαιστος Λήμνου

3ος ΑΟ Πράμνος

Η 17αμελής αποστολή του Πρωταθλητή Σάμου ΑΟ Πράμνος, μετά την εξαιρετική παρουσία της στο τριήμερο τουρνουά της Λήμνου για τη δεύτερη φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων, επιστρέφει στην Ικαρία γεμάτη με νέες εμπειρίες.

Τα παιδιά του ΑΟ Πράμνος αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για την όλη προσπάθειά τους! Και στις δύο αναμετρήσεις της Λήμνου δικαίωσαν τον τίτλο του Πρωταθλητή Σάμου 2023-2024 που κατέχουν.

Ακολουθεί η ανάρτηση του ΑΟ Πράμνος στο Facebook (22/04/2024):

Επιστροφή για τους πρωταθλητές Εφήβων του Πράμνου

Αναχωρούν σήμερα από το όμορφο νησί της Λήμνου, η 17αμελής αποστολή του Πράμνου.

Η ομάδα μας είχε εξαιρετική παρουσία στο Τουρνουά, την πρώτη μέρα έκανε την έκπληξη και κέρδισε τον οικοδεσπότη Ηφαιστο μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στο τέλος.

Την δεύτερη μέρα στον άτυπο τελικό για τον πρωταθλητή Βορείου Αιγαίου με τον δυνατό ΒΑΟΛ, η ομάδα μας έμεινε από δυνάμεις, βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει στο σκορ και ήρθε η ήττα.

Την τρίτη μέρα βρέθηκε ο Πράμνος στο γήπεδο για να παρακολουθήσει τον αγώνα του ΗΦΑΙΣΤΟΥ Λήμνου με τον ΒΑΟΛ Χίου.

Ο ΒΑΟΛ ήθελε ήττα μέχρι 11 πόντους για να πάρει την πρώτη θέση στην τριπλή ισοβαθμία και ο ΗΦΑΙΣΤΟΣ με την σειρά του ήθελε νίκη με συν 12 πόντους για να πάρει αυτός την πρώτη θέση και την πρόκριση.

Σε έναν φοβερό αγώνα που κρίθηκε στην παράταση, κέρδισε ο ΗΦΑΙΣΤΟΣ με 6 πόντους αλλά την πρόκριση την πήρε ο έμπειρος ΒΑΟΛ σε τριπλή ισοβαθμία.

Αξίζουν πολλά Συγχαρητήρια στα παιδιά μας που είχαν εξαιρετική παρουσία στο τουρνουά, κοίταξαν στα μάτια τους πρωταθλητές των άλλων νησιών και έχασαν την πρόκριση στην τριπλή ισοβαθμία.

Αξίζουν πολλά Συγχαρητήρια στον ιστορικό ΒΑΟΛ για την πρόκρισή του στον Τελικό με το Ηράκλειο όπου ο νικητής περνάει στους 8 του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων και να τους ευχηθούμε καλή επιτυχία.

Αξίζουν πολλά Συγχαρητήρια στην εξαιρετική ομάδα του ΗΦΑΙΣΤΟΥ για την παρουσία της.

Αξίζουν πολλά Συγχαρητήρια στον Δήμο Λήμνου και συγκεκριμένα στην Δήμαρχο κυρία Ελεονώρα Γεώργα και την αντιδήμαρχο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης, Πολιτισμού και Αθλητισμού κυρία Ιουλία Λυγδά και στην διοίκηση του ΗΦΑΙΣΤΟΥ για την άψογη διοργάνωση και την φιλοξενία τους.

Αξίζουν πολλά Συγχαρητήρια στην Τ.Ε. Λέσβου.

Ελπίζουμε κάποια στιγμή σε αντίστοιχη διοργάνωση στην Ικαρία να ανταποδώσουμε.