15.9 C
Ikaria
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Ο Α.Γ.Σ. Διαγόρας Ραχών Κυπελούχος Ποδοσφαίρου Ερασιτεχνών 2023-2024 Νομού Σάμου

Κυπελλούχος Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Σάμου, αγωνιστικής περιόδου 2023-2024, η ομάδα του Αθλητικού Γυμναστικού Συλλόγου Διαγόρας Ραχών Ικαρίας που επικράτησε στα πέναλτι, με τελικό σκορ 4 – 3 (κανονική διάρκεια και παράταση 1 – 1) απέναντι στην Αθλητική Ένωση Βαθύλου Πανσαμιακού, την φετινή πρωταθλήτρια.

Η αποστολή της ομάδας του Διαγόρα Ραχών Ικαρίας
Ο τελικός Κυπέλλου Ποδοσφαίρου Ερασιτεχνών Νομού Σάμου διεξήχθη το Σάββατο 13 Απριλίου, στο Δημοτικό Στάδιο Ικαρίας “Βασίλης Λαρδάς” μεταξύ των ομάδων του Α.Γ.Σ. Διαγόρας και της Α.Ε. Βαθύλλου Πανσαμιακού.

Η αποστολή της ομάδας της Αθλητικής Ένωσης Βαθύλλου Πανσαμιακού
Στην κανονική διάρκεια του ματς αλλά και στην παράταση το σκορ ήταν ισόπαλο, με τις δύο ομάδες να έχουν πετύχει από ένα γκολ. Η Σαμιακή ομάδα προηγήθηκε στο 46ο λεπτό με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή του Θανάση Παπαδόπουλου, ενώ η Ικαριώτικη ισοφάρισε στο 55ο λεπτό με επιτυχημένη εκτέλεση πέναλτι του Σιδερή Κούβδου. Στο 79ο λεπτό, ο Βαγγέλης Σιδέρης είδε κόκκινη κάρτα αφήνοντας τους Σαμιώτες, του Κωνσταντίνου Βούρου, με δέκα παίκτες για το υπόλοιπο του παιχνιδιού.

Στιγμιότυπα από την επίτευξη του πρώτου τέρματος

Στιγμιότυπα από την ισοφάριση για την ομάδα του Διαγόρα

Φωτογραφικό ρεπορτάζ

Το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα κρίθηκε στα πέναλτι, με τους Ραχιώτες να επικρατούν 4-3 των αντιπάλων τους. Την εστία του Διαγόρα Ικαρίας υπεράσπισε ο Λευτέρης Παροίκος, ενώ της Ένωσης Βαθύλου Πανσαμιακού ο Κωνσταντίνος Μαρίνος. Για την ομάδα του Διαγόρα, τα τέσσερα τέρματα στη διαδικασία των πέναλτι πέτυχαν οι Ανδρέας Καψής, Ξένος Κόχυλας, Σιδερής Κούβδος και Κυριάκος Τσαπαλιάρης, ενώ την εκτέλεση του Νίκου Ρενιέρη σταμάτησε με επέμβαση που έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι ο τερματοφύλακας της Σαμιακής ομάδας. Για την ομάδα της Ένωσης Βαθύλου Πανσαμιακού τα τρία τέρματα στην διαδικασία των πέναλτι πέτυχαν οι Ξενοφών Σταματόπουλος, Ανδρέας Πρένι και Θόδωρος Ιωαννίδης, άστοχη ήταν η εκτέλεση του Βαγγέλη Κυριαζή ενώ ο τερματοφύλακας του Διαγόρα απέκρουσε την εκτέλεση του Γιώργου Θύμιου.

Στιγμιότυπα από την διαδικασία των πέναλτι

Το τελευταίο στιγμιότυπο του τελικού. Ο Λευτέρης Παροίκος, τερματοφύλακας του Διαγόρα, αποκρούει το πέναλτι που εκτέλεσε ο Γιώργος Θύμιος.

Το παιχνίδι ανάμεσα στον Διαγόρα Ραχών Ικαρίας και την Αθλητική Ένωση Βαθύλου Πανσαμιακού ήταν μια γιορτή του αθλητισμού. Ένα μεγάλο αθλητικό γεγονός που φιλοξενήθηκε στην Ικαρία, σε ένα κατάμεστο από φιλάθλους στάδιο και που αποτέλεσε διαφήμιση για το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο του νομού. Αξίζουν συγχαρητήρια στην οργανωτική επιτροπή για την οργάνωση, τον καθορισμό της έδρας και τη διεξαγωγή του τελικού.

Σε έναν αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι αθλητές και των δύο ομάδων προσέφεραν στο φίλαθλο κοινό ένα σπουδαίο θέαμα. Συγχαρητήρια σε όλους τους ποδοσφαιριστές που συμμετείχαν και στους προπονητές τους. Ειδική αναφορά πρέπει να γίνει στις διοικήσεις και των δύο ομάδων για την επιτυχημένη πορεία τους και τις προσπάθειες που καταβάλλουν για την ανάδειξη του ποδοσφαίρου στα νησιά μας.

Οι απονομές

Με τις απονομές των μεταλλίων και του τροπαίου ολοκληρώθηκε ο τελικός Κυπέλλου Ποδοσφαίρου Ερασιτεχνών Νομού Σάμου. Ειδικές βραβεύσεις από την οργανωτική επιτροπή έγιναν στους ποδοσφαιριστές του Διαγόρα Σιδερή Κούβδο ως 1ου σκόρερ και Λευτέρη Πλακίδα για Fair Play.

Πριν την έναρξη του τελικού, βραβεύτηκαν η πρωταθλήτρια ομάδα του Π.Α.Σ. Ίκαρος στην κατηγορία Κ-12 του τοπικού Ομίλου Ικαρίας (κάτω των δώδεκα ετών) και του Α.Ο. Μεσαριάς στην κατηγορία Κ-14 (κάτω των δεκατεσσάρων).

Στο πλαίσιο της συνάντησης, ο Διαγόρας τίμησε τους Βασίλη Λαρδά και Πέτρο Σκρίνο για τη σημαντική τους προσφορά στο ικαριακό ποδόσφαιρο.

Τιμητική πλακέτα απονεμήθηκε στον προπονητή της ομάδας ποδοσφαίρου γυναικών του Διαγόρα και βοηθό στο ανδρικό τμήμα κ. Σαράντο Καρίμαλη. Αντίστοιχο ενθύμιο δόθηκε στον κ. Κώστα Μιχάλη που τα τελευταία χρόνια έχει αναλάβει την τεχνική ηγεσία της ομάδας ανδρών του Διαγόρα Ραχών Ικαρίας. Τον προπονητή που με συνέπεια, πίστη και σκληρή δουλειά χάρισε στο σύλλογο το πρώτο κύπελλο στην ιστορία του.

Ανακοίνωση Αθλητικής Ένωσης Βαθύλου Πανσαμιακού

Η ομάδα μας δεν κατάφερε να φύγει νικήτρια από την Ικαρία και να κατακτήσει το Κύπελλο αφού ηττήθηκε στα πέναλτι. Δυστυχώς δεν κάναμε καλή εμφάνιση αλλά παρόλα αυτά είμασταν κατά διαστήματα καλύτεροι και είχαμε τις ευκαιρίες για γκολ.

Στα πέναλτι κέρδισε ο πιο τυχερός.

Για μια φορά ακόμα η συμπεριφορά κάποιων ήταν απαράδεκτη. Εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου. Δεν θα επεκταθούμε περισσότερο. Αυτοί ξέρουν.

Συγχαρητήρια στην ομάδα του Διαγόρα.

Συγχαρητήρια Επιστολή του Π.Α.Σ. Ίκαρος

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Π.Α.Σ. ΙΚΑΡΟΣ εκφράζει τα θερμά του συγχαρητήρια στην Ανδρική ομάδα του Διαγόρα Ικαρίας για την κατάκτηση του κυπέλλου Ανδρών του νομού Σάμου.

Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους όσοι συνέβαλλαν στην σημαντική αυτή διάκριση (παίκτες, προπονητές, διοίκηση) και τους ευχόμαστε καλή επιτυχία στο κύπελλο Ελλάδος.

Με εκτίμηση,

Το ΔΣ του ΠΑΣ ΙΚΑΡΟΣ

Συγχαρητήρια Επιστολή του Α.Ο. Μεσαριάς

Ο Α.Ο.ΜΕΣΑΡΙΑΣ το Δ.Σ εκφράζει τα θερμά συγχαρητήρια στην ανδρική ομαδα του ΑΓΣ ΔΙΑΓΟΡΑ Ραχών για την κατάκτηση του κυπέλλου της ΕΠΣ Σάμου σε έναν συγκλονιστικό τελικο.