15.2 C
Ikaria
Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

Άνετη Επικράτηση του Παναθηναϊκού στο Παιχνίδι με τον Διαγόρα για το Κύπελλο Ελλάδας

Σε ένα από τα πιο σημαντικά παιχνίδια που έχουν διεξαχθεί στο νησί, ο Διαγόρας Ικαρίας αντιμετώπισε τον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο του Κυπέλλου Ελλάδας Ποδοσφαίρου Γυναικών. Η ιστορική για τα αθλητικά μας δεδομένα αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 13 Μαρτίου στο κατάμεστο από φιλάθλους Δημοτικό Γήπεδο Ευδήλου. Η φιλοξενούμενη ομάδα απέδειξε την υψηλή της ποιότητα και απέσπασε μια εντυπωσιακή νίκη με σκορ 0 – 9, ισοφαρίζοντας τη μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη στην ιστορία της (αυτή με τον Παιανικό το 2021) και κατακτώντας μια εύκολη πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Ο Διαγόρας Ικαρίας, υπό την καθοδήγηση του Σαράντου Καρίμαλη, βρέθηκε αντιμέτωπος με μια από τις κορυφαίες ομάδες της Ελλάδας, τον Παναθηναϊκό. Παρότι αγωνίστηκε με θάρρος και αποφασιστικότητα δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην δύναμη του αντιπάλου του.

Οι αθλήτριες του Παναθηναϊκού, υπό την καθοδήγηση του Δημήτρη Ρούβαλη, με εξαιρετική ομαδικότητα και αυτοπεποίθηση στο γήπεδο προσέφεραν μια εντυπωσιακή εμφάνιση, επιβεβαιώνοντας τη θέση της ομάδας στην κορυφή του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Με τέσσερις αθλήτριες της Εθνικής Ομάδας η αρχική ενδεκάδα του Παναθηναϊκού

Από την έναρξη του παιχνιδιού, οι αθλήτριες του Παναθηναϊκού κατάφεραν να κατακτήσουν τον έλεγχο της μπάλας και να ασκήσουν πίεση στην άμυνα του Διαγόρα. Το πρώτο τέρμα ήρθε στο 11ο λεπτό, με την Γκραντ να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ακολούθησαν τα γκολ της Κανέλλου και Σπυριδωνίδου στο 14ο και 16ο λεπτό αντίστοιχα. Η Σιαφαρίκα συνέχισε τον επιθετικό μονόλογο της ομάδας της, πετυχαίνοντας το τέταρτο γκολ στο 18ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει και να επιτίθεται, με τη Σπυριδωνίδου να σκοράρει ξανά στο 21ο λεπτό και στη συνέχεια με την Κανέλλου να επιστρέφει με ένα ακόμη τέρμα στο 24ο λεπτό, κάνοντας το σκορ 6-0 στο πρώτο μέρος του αγώνα.

Α’ Ημίχρονο: Βίντεο ζωντανής μετάδοσης

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σιαφαρίκα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 48ο λεπτό, ενώ η Κατωπόδη πρόσθεσε ένα ακόμα γκολ στο 57ο λεπτό. Το τελευταίο γκολ του αγώνα ήρθε στο 82ο λεπτό, με την Κανέλλου να ολοκληρώνει την εντυπωσιακή εμφάνιση του Παναθηναϊκού.

6. Ανδρή
*Τα ονόματα των αθλητριών που αγωνίζονται στην Εθνική Ομάδα Ποδοσφαίρου και συμμετείχαν στην αποστολή της ομάδας στην Ικαρία

Γιατρός της συνάντησης: Ζαφειρούλη Ν.

Διαιτητές:

1. Γαλατούδης Κ.
  2. Καρίμαλης Γ.
  3. Τσεπέρκας Ν.

Με το τέλος του αγώνα, η φιλοξενούμενη ομάδα του Παναθηναϊκού αντάλλαξε ευχές με την οικοδέσποινα ομάδα του Διαγόρα. Μια συγκινητική στιγμή ενότητας και αθλητικού πνεύματος που αποδεικνύει ότι ο αθλητισμός ξεπερνά τα όρια του αγωνιστικού χώρου. Η συνάντηση μεταξύ των αθλητριών των δύο ομάδων στο δείπνο που παρατέθηκε στην περιοχή των Ραχών ήταν μια ευκαιρία να δημιουργηθούν δεσμοί και να μοιραστούν συναισθήματα μετά από έναν αγώνα που άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.

Ωστόσο, η επίσκεψή τους στο νησί δεν ολοκληρώθηκε με το τιμητικό γεύμα που παρέθεσε προς τιμήν τους η ομάδα του Διαγόρα. Οι αθλήτριες του Παναθηναϊκού ολοκλήρωσαν το ταξίδι τους στην Ικαρία με μια προπόνηση στο Δημοτικό Στάδιο Αγίου Κηρύκου το πρωί της Πέμπτης, καθώς και με μια επίσκεψη στο Γυμνάσιο – Λύκειο Αγίου Κηρύκου, μοιράζοντας ενθάρρυνση και έμπνευση στους μαθητές των δύο σχολείων, αναδεικνύοντας το πνεύμα που διέπει τον αθλητισμό.