16.2 C
Ikaria
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Πανηγυρική άνοδος στην Α’ Κατηγορία για τον Α.Ο. Μεσαριάς

Μπροστά σε λιγοστούς φιλάθλους, κάτω από δυσμενείς καιρικές συνθήκες και σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο, στο δημοτικό στάδιο της Σάμου στο Βαθύ, στις 10 το πρωί της Κυριακής 5 Μαΐου ξεκίνησε ο επαναληπτικός αγώνας των μπαράζ μεταξύ των ομάδων του Αρίσταρχου Σάμου και της Μεσαριάς Ικαρίας. Η Μεσαριά Ικαρίας, δευτεραθλήτρια ομάδα της Β’ Κατηγορίας διεκδίκησε και τελικά κατέκτησε την άνοδο στην Α’ Κατηγορία του τοπικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα ο οποίος τελικά κρίθηκε, μετά από ημίωρη παράταση, στα πέναλτι όπου οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με σκορ 2 – 4.
Ταυτόχρονα το αποτέλεσμα αυτό σημαίνει τον υποβιβασμό στην Β’ Κατηγορία του τοπικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου για την ομάδα του Αρίσταρχου Σάμου. Στην κανονική διάρκεια του αγώνα νικήτρια με σκορ 1 – 0 αναδείχθηκε η ομάδα της Σάμου με το οποίο κατάφερε να ισοφαρίσει το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα των μπαράζ.

Το Ράδιο Ικαρία 87, FM ακολούθησε την αποστολή της ομάδας του νησιού μας και σε συνεργασία με το SamosSport.gr και τον κ. Νίκο Οικονόμου κάλυψε ζωντανά τον κρισιμότερο αγώνα της χρονιάς. Η ζωντανή αναμετάδοση του αγώνα έγινε κάτω από δυσμενείς καιρικές συνθήκες και σε έναν αθλητικό χώρο που δεν υπάρχουν τεχνικές υποδομές για τέτοιου είδους υπηρεσίες οι οποίες για προφανείς λόγους σπανίως πραγματοποιούνται. Το ενδιαφέρον όμως του φίλαθλου κόσμου ήταν τόσο μεγάλο που δεν άφηνε περιθώρια για δεύτερες σκέψεις. Βρήκαμε λοιπόν όλες τις απαιτούμενες λύσεις και καλύψαμε ζωντανά αυτή την αναμέτρηση.

Η αποστολή και η σύνθεση της Μεσαριάς

Στο τελευταίο και κρισιμότερο παιχνίδι της χρονιάς που πραγματοποιήθηκε στη Σάμο την πολυμελή αποστολή της καριώτικης ομάδας ακολούθησαν όλα τα μέλη του Δ.Σ. του Αθλητικού Ομίλου Μεσαριάς, αθλητές από τα μικρότερα κλιμάκια της ομάδας καθώς και λίγοι ένθερμοι φίλαθλοι. Οι 18 αθλητές που επιλέχθηκαν από το Μιχάλη Σταμούλο, προπονητή του Α.Ο.Μ., ήταν οι εξής: #1 Μαυρογεώργης Κώστας, #2 Καστής Γιώργος, #3 Τσαντές Ζαχαρίας, #4 Τσιαντής Σάκης,  #5 Ευστρατουδάκης Μάριος, #6 Φουντούλης Σπύρος, #7 Σταμούλος Ρένος, #8 Παπαθανασίου Νίκος, #9 Τέφας Άγγελος, #10 Γιούργκεν Κουλάου, #11 Συναγρίδης Γιάννης, #12 Χατζηβασιλείου Δημήτρης, #13 Ευστρατουδάκης Ηλίας, #14 Καρναβάς Γιώργος, #15 Γεράκης Μιχάλης, #16 Χονδρουδάκης Βασίλης, #17 Βαλσαμής Νώντας, #18 Κόχιλας Νίκος.

Τα βασικά σημεία του πρώτου ημιχρόνου της αναμέτρησης

Το γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μπακόλας στο 26′ λεπτό του πρώτου ημιχρόνου μετά από μια φάση διαρκείας στην περιοχή της Μεσαριάς κατά την οποία ο παίκτης του Αρίσταρχου Παρασκευόπουλος συγκρούστηκε με τον τερματοφύλακα της Μεσαριάς Μαυρογεώργη ρίχνοντας στο έδαφος και καθιστώντας τον ανήμπορο να αντιδράσει. Ο εκνευρισμός όλων των μελών που συμμετείχαν στην κρίσιμη εκτός έδρας αποστολή της Μεσαριάς ήταν δικαιολογημένος και εκδηλώθηκε με έντονες διαμαρτυρίες απέναντι στον διαιτητή του αγώνα κ. Κατόπη ο οποίος στο 12′ λεπτό είχε επιπλέον αρνηθεί να καταλογίσει πέναλτι υπέρ της ομάδας της Ικαρίας σε καθαρή περίπτωση ανατροπής, εντός της αντίπαλης περιοχής, επιθετικού παίκτη της Μεσαριάς, του Συναγρίδη από τον τερματοφύλακα του Αρίσταρχου (Μαρίνο).

Το υπόλοιπο του πρώτου ημίχρονο της κανονικής διάρκειας

Παρά την φαινομενική υπεροχή στο αγωνιστικό χώρο, στο υπόλοιπο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα της Σάμου δεν κατάφερε να καταστεί απειλητική σε αντίθεση με την ομάδα της Μεσαριάς που δημιούργησε τουλάχιστον δύο κλασσικές ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία με χαρακτηριστικότερη αυτή του Συναγρίδη που στο 41′ λεπτό βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα μετά από κάθετη μπαλιά του Παπαθανασίου. Στο προηγούμενο λεπτό ο προπονητής της Μεσαριάς είχε πραγματοποιήσει την πρώτη αλλαγή βάζοντας στον αγώνα τον Καρναβά στη θέση του Γιούργκεν.
Το ημίχρονο του κρισιμότερου και τελευταίου ματς της σεζόν βρήκε την ομάδα της Ικαρίας φορτωμένη με δύο κίτρινες κάρτες (Ευστρατουδάκης & Τέφας) αλλά με καλή ψυχολογία καθώς στο δεύτερο ημίχρονο θα είχε με το μέρος της τον ισχυρό άνεμο που έπνεε το πρωινό της Κυριακής.

Το δεύτερο ημίχρονο της κανονικής διάρκειας

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο παρατηρητής του αγώνα κ . Μάνος Καρλοβασίτης κάλεσε τον κ. Μιχάλη Σταμούλο προπονητή του Α.Ο.Μ. και του ανακοίνωσε ότι ο διαιτητής του αγώνα κ. Κατόπης ζήτησε να αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Σάμου κλείστηκε στην άμυνα, με δύο παίκτες της να τιμωρούνται με κίτρινη κάρτα (Παρασκευόπουλος & Παρασκευής), βασιζόμενη στις ικανότητες του τερματοφύλακά της ο οποίος μέχρι το 65′ λεπτό είχε κι όλας σταματήσει τέσσερις φορές τις επιθετικές ενέργειες των επιθετικών της ομάδας της Ικαρίας. Στο 70′ λεπτό πέρασε στο παιχνίδι ως αλλαγή για την ομάδα της Μεσαριάς ο Χατζηβασιλείου στη θέση του Τέφα.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε έναν επιθετικό μονόλογο με αλλεπάλληλες ευκαιρίες για την ομάδα της Μεσαριάς η οποία όμως δεν ευτύχησε να επιτύχει το πολυπόθητο γκολ στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Συνεπώς οδηγηθήκαμε σε ημίωρη παράταση όπως προβλέπουν οι κανονισμοί σε τέτοιες περιπτώσεις.

Η ημίωρη παράταση

Το παιχνίδι στην παράταση εξελίχθηκε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις στις εστίες των δύο ομάδων με τους παίκτες να έχουν δώσει το μεγαλύτερο μέρος των φυσικών τους δυνάμεων. Ένα τεχνικό σουτ από τον Σταμούλο κι ένα βολέ από τον Παπαθανασίου, για λογαριασμό της Μεσαριάς στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, που δεν βρήκαν στόχο ήταν τα μόνα αξιοσημείωτα μέρη της παράτασης όπως και δύο κίτρινες κάρτες (Τσιαντής & Κότσιρας), μία για την κάθε ομάδα.

Στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης ο Ηλιάδης πέρασε στη θέση του Κότσιρα για την ομάδα του Αρίσταρχου. Το σκορ στη διάρκεια της ημίωρης παράτασης παρέμεινε 1 – 0 υπέρ της γηπεδούχου ομάδας με το οποίο οδηγηθήκαμε στην διαδικασία των πέναλτι.

και τα πέναλτι…

Οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων πήραν τις θέσεις τους στην εστία που κληρώθηκε, οι υπόλοιποι αθλητές έμειναν στο κέντρο του γηπέδου με την αγωνία να είναι στα ύψη για την κατάληξη της ψυχοφθόρου αυτής διαδικασίας. Την πρώτη εκτέλεση ανέλαβε ο Ηλιάδης για λογαριασμό της ομάδας του Αρίσταρχου ο οποίος με ένα έξυπνο χτύπημα στη μέση της εστίας του Μαυρογεώργη έκανε το 1 – 0. Το πρώτο χτύπημα πέναλτι της Μεσαριάς ανέλαβε ο Φουντούλης, αρχηγός της ομάδας, που ισοφάρισε σε 1 – 1 με ένα δυνατό σουτ στην αριστερή πλευρά της εστίας του Μαρίνου. Το επόμενο χτύπημα πέναλτι για λογαριασμό του Αρίσταρχου ανέλαβε ο Παρασκευόπουλος με τον καταπονημένο από διάστρεμμα στο δεξί του αστράγαλο Μαυρογεώργη, τερματοφύλακα της Μεσαριάς, να παίρνει τη θέση του κάτω από τα δοκάρια πάνω από τα οποία κατέληξε η μπάλα μετά την ανεπιτυχή εκτέλεση και με το σκορ σε αυτή τη διαδικασία να παραμένει 1 – 1. Στη συνέχεια την μπάλα πήρε για λογαριασμό της Μεσαριάς ο Σταμούλος ο οποίος με ένα ψύχραιμο χτύπημα έστειλε την μπάλα στο δεξί άκρο και στα δίχτυα της εστίας του Μαρίνου εκμεταλλευόμενος το πλεονέκτημα και δίνοντας στην ομάδα του το προβάδισμα με σκορ 1 – 2. Σειρά για την ομάδα του Αρίσταρχου με τον Κελεμένη να αναλαμβάνει για την ομάδα του το επόμενο χτύπημα με το οποίο έφερε και πάλι το σκορ στα ίσια και 2 – 2 με μια εκτέλεση στη μέση της εστίας του Μαυρογεώργη. Σε αυτή τη φάση ο Τσαντές κλήθηκε να εκτελέσει το τρίτο πέναλτι για την ομάδα της Μεσαριάς όπου με ένα αριστοτεχνικό χτύπημα έκανε το 2 – 3 για την ομάδα της Ικαρίας στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό γάμα της εστίας του αντίπαλου τερματοφύλακα που παρά την εντυπωσιακή εκτίναξη δεν κατάφερε να την σταματήσει. Αυτό που δεν κατάφερε ο καθ όλα ικανός Σαμιώτης τερματοφύλακας κατάφερε στο επόμενο χτύπημα ο Μαυρογεώργης, απέναντι στον ποδοσφαιριστή του Αρίσταρχου Παρασκευή, διακόπτοντας την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα στο αριστερό άκρο της εστίας του, διατηρώντας το σκορ 2 – 3 υπέρ της Μεσαριάς και δίνοντας την μεγάλη ευκαιρία στην ομάδα του να τελειώσει με τον αναμενόμενο τρόπο αυτό το παιχνίδι και την σημαντική προσπάθεια της σεζόν για επιστροφή στην μεγάλη κατηγορία του νομού. Την ευθύνη του καθοριστικού χτυπήματος πέναλτι για τη Μεσαριά ανέλαβε ο Παπαθανασίου ο οποίος με απόλυτη ψυχραιμία, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ σε 2 – 4 υπέρ της ομάδας της Ικαρίας, έστειλε την μπάλα, σημαδεύοντας επιτυχώς την αριστερή γωνία, στα δίχτυα της εστίας του Μαρίνου, την ομάδα της Μεσαριάς στην Α΄ Κατηγορία και όλους τους αθλητές της ομάδας στις κερκίδες για να πανηγυρίσουν πανευτυχείς με τον προπονητή τους, Μιχάλη Σταμούλο, με όλα τα μέλη της αποστολής που ακολούθησαν την αποστολή να γίνονται ένα κουβάρι για το ευτυχές τέλος αυτής της συναρπαστικής και δύσκολης όπως εξελίχθηκε πορείας.